HLUHLUWE UMFOLOZI GAME RESERVE, KWAZULU NATAL, SOUTH AFRICA, 17 MAY 2016: A Black Rhino Bull is seen dead, poached for its horns less than 24 hours earlier at Hluhluwe Umfolozi Game Reserve, South Africa. It is suspected that the killers came from a local community approximately 5 kilometers away, entering the park illegally, shooting the rhino at a water hole with a high-powered, silenced hunting rifle. An autopsy and postmortem carried out by members of the KZN Ezemvelo later revealed that the large calibre bullet went straight through this rhino, causing massive tissue damage. It was noted that he did not die immediately but ran a short distance, fell to his knees and a coup de grace shot was administered to the head from close range. Black Rhino are the most endangered rhino, HluHluwe Umfolozi is one of the last repositories for these animals, with less than 3000 left in the wild today. (Photo by Brent Stirton/Getty Images Reportage for National Geographic Magazine.)

Geçtiğimiz ay, Doğal Tarih Müzesi’nin Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı (WPOTY) Ödülleri finalistleri açıklandı ve her zamanki gibi fotoğraflar nefes kesici. 92 farklı ülkeden 50.000 fotoğraf ile inanılmaz derecede zor bir seçimle karar veren jüriler kazanan görüntüleri seçtiler. Sözcüklerin onları çok az adaletle yaptığını söylemek güvenlidir.

Büyük Şampiyonlar, bu yıl bazen bizlerin doğanın en büyük düşmanı olduğunu hatırlatan kareleri, yakaladılar. Fotoğrafçıların çektiği olağanüstü olay yeri, sizi harekete geçirmek ya da en azından güçlü bir duygusal tepki uyandırmaya yetecek kadar melankolik bir ifadeyi temsil ediyor.

1. Siyah Gergedanın Hikayesi

Bu yılki Büyük Ödülü Kazanan ve ayrıca Wildlife Photojournalist Award: Story kategorisinin galibi Güney Afrika’dan Brent Stirton’a gidiyor. Bu görüntü, Hluhluwe İmfolozi Oyun Rezervinde korunması gereken, öldürülen siyah gergedanın hikayesini anlatıyor.

2. Goril Caco, Kongo Cumhuriyeti’ndeki Odzala Milli Parkı’nda

Hollandalı Daniël Nelson 2017 yılı Genç Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ve aynı zamanda 15-17 yaş kategorisinde birinciliğe aday gösteriliyor. 9 yaşında ve 16 kişilik Neptüno ailenin bir parçası olan goril COCO, fotoğraf çekildiği gün lezzetli bir ziyafet öncesinde görüntüleniyor.

3. Palmiye Yağı Avcılığı Fillerin Nesillerini Tehdit Ediyor

İngiltere ve ABD’den Fotoğrafçı Aaron Gekoski, üç nesil yaşayan Borne fillerinin palmiye yağ ağacı replantasyonu için temizlenmiş alanda dolaşan bu unutulmaz görüntüyü yakaladı. Palmiye yağı, Malezya’nın en kârlı küresel ihracatlarını karşılayan ürünlerden biri. Habitatın yok edilmesi, orangutanlar, fillerin yok olma tehlikesi altında olduğunu gösteriyor.

4. Sperm Balinaları

Amerikalı Tony Wu, Sri Lanka’nın kuzeydoğu kıyılarındaki bu düzinelerce sperm balinası ile ödülün kuvvetli adaylarından. Bir zamanlar ticari balina avcılığı tehdidi altında olmasına rağmen, 1986’da yürürlüğe giren yasak sonrası, nüfusü o zamandan beri toparlandı ve bu gösteriye benzeyen fotoğrafları Hint Okyanusunda çekmek mümkün oldu.

Gözat»  1960'lı Yılların Kartpostallarının 2017'deki Halleri

5. Kazanova Orangutan

İrlanda ve Güney Afrika’dan gelen Peter Delaney , Totti’nin bu çekimi için Hayvan Portreleri ödülünü kazandı; bir canavar Casanova, kadın şempanzeyi gölgelikten aşağı doğru fırlatmaya yönelik girişimlerinin sefil bir şekilde başarısız olduğunu gördü. Totti, şiddetli bir kur gösteri sonrasında, zıplama ve pacing ile tamamlandıktan sonra vazgeçip sırtüstü yere düştü ve Uganda’daki Kibale Ulusal Parkı’ndaki fotoğrafçının söylediğine göre “ne olabileceğini hayal ederek” yukarı doğru gökyüzüne baktı.

6. Buz dağının görünmeyen yüzü

Fransadan Laurent Ballesta, Dünyanın Çevre Kategorisindeki galibi ve nedenini görmek çok da zor değil.

7. Termit Höyüğü

Brezilyalı Marcio Cabral, sivil, dev bir anteater tarafından saldırıya maruz kaldıkları anda, Gökyüzünde parıldayan muhteşem termit höyüğü imgesiyle Çevre kategorisinde en gözde yerini aldı . Tıpkı gizlenmiş tıklama böcekleri larvalarının biyolüminesans görüntüleri yukarıdaki havada çiftleşen uçan termitlerin içine çekilmeye çalışıldığı gibi.Bu görüntü Emas Ulusal Parkı’nda çekildi.

8.Fransız Anthony Berberian, su altı kategorisinin gali,bi olduğu bu fotoğrafta ıstakozun lavralarını deniz anasını kullanarak taşıyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.