Ana Sayfa Çocuk Gelişimi ALBERT EINSTEIN’IN ANNESİ GİBİ OLMAK – GERÇEK BİR HİKAYE

ALBERT EINSTEIN’IN ANNESİ GİBİ OLMAK – GERÇEK BİR HİKAYE

Hepimiz Pauline Einstein’ın oğlu olan Albert Einstein’ı çok yakından tanıyoruz. Ama eminim Pauline Einstein olmasaydı dünya Einstein’ı tanıyor olmayacaktı. Albert Einstein ilkokuldayken öğretmeni annesine vermesi için onunla eve bir mektup gönderdi. Albert daha okumayı sökememişti, bu yüzden annesinden mektubu kendisine okumasını istedi. Oğluna mektubu okurken annesinin gözlerinden yaşlar döküldü. Annesi mektupta, Albert’a çok zeki olduğu için okuldaki öğretmenlerin yetersiz kaldığını, kendisinin ya başka bir okula gönderilmesi gerektiğini, ya da evde özel olarak eğitilmesi gerektiğini, yazdığını söyledi. Ona “sen dünyayı değiştirebilecek kadar çok zekisin ve farklısın” dedi.

Albert’in annesi sonra dışarı çıkıp çocuğunu kendi yetiştirmek için birkaç kitap aldı ve Albert’a evde kendi başına öğretmeye başladı. Annesi onun eğitimiyle yakından ilgilendi. Bu böyle devam etti. Sonuçta nasıl bir dehanın ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz, Albert Einstein, 20. yüzyılın en ünlü fizikçilerinden biri haline geldi. O olmasaydı hayatımız bugünkü kadar mükemmel olamayacaktı.

Yıllar geçti, annesinin ölümünden sonra, Einstein annesinin geride kalmış eşyalarını ve kitapları karıştırırken, bir kitabın arasında yıllar önce öğretmeninin kendisinin çok zeki olduğunu yazdığı mektubu buldu. Artık okumayı biliyordu ve mektubu okudu. Mektupta hiç de annesinin okuduğu gibi kendisinin çok zeki olduğunu yazan bir şey yoktu. Aksine kendisi için aptal ve öğrenme problemleri olan bir çocuk olduğu, yapılabilecek hiçbir şeyin kalmadığı ve okulun onu artık kabul edemeyeceği yazılıydı. Hatta hiçbir zaman başarılı olamayacağı ve daha düşük seviyede olan çocukların gönderildiği başka bir okulu bile tavsiye etmiyordu. Albert bunları okuyunca gözlerinden ister istemez yaşlar döküldü. Ağlamasının nedeni öğretmeninin kendisi için yazdığı kötü şeyler değil, annesinin kendisi için duyduğu şevkat ve sabrı çok daha iyi anlıyor olmasıydı.

Gözat»  Adam Mirasını En Zeki Çocuğuna Vermek İster

Keşke hala yaşıyor olsaydı da, oğlundan vazgeçmediği için Pauline Einstein’a ben de teşekkür edebilseydim. O, oğlunun hiçbir şey bir şey olmayacağına asla inanmadı. Şefkat ve sevginin geleceği gerçekten değiştirebileceğini herkese gösterdi.

Pauline hassas, nazik ve sevgi dolu bir anneydi; Asla başka birinden daha azını hissetmesini istemedi. Gerçekten başkalarının nasıl hissettiğini önemsiyordu.

Günümüz toplumundaki imkanlar ve programlar içinde, Pauline Einstein’ın şefkatinin birazı bile bize çok mesafeler aldırabilir. Dünyanın daha fazla Pauline Einstein’lara ve Einstein’lara ihtiyacı var,

Anneler, bir Pauline Einstein da siz olabilirsiniz. Ne dersiniz?

Facebook Yorumları

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

lidyabet giriş -

betitbet giriş