Alışverişte Tasarruf Nasıl Yapılır ?

Mâlum ekonomi hepimizi zorluyor, bu harpten ufak yaralarla sıyrılabilmek için bir nevi tedbirler almak gerekiyor. Ülkemizde en fazla para harcanan sektörlerden birisi de gıda sektörüdür, gıdaya verdiğimiz para oldukça fazla, ihitiyaçtan mı savurganlıktan mı onu bilemem ama durum böyle. Hal böyle olunca ev ekonomisini de düşünüp bir yandan harcamaları mantıklı bir şekilde yapmak gerekiyor. Market alışverişini, bazı püf noktalara dikkat ederek kontrol altına alıp tasarruf yapabilirsiniz. Peki o püf noktalar nelerdir ?

Alışverişe Çıkmadan Alışveriş Listesi Yapın


Alışverişe çıkmadan önce liste yapmanız gerekiyor. Marketlerde yüzlerce ürün olduğu için kafanız karışabilir, gereksiz harcamalar yapabilirsiniz. Bunun için alışverişe çıkmadan önce evinizde ne eksikse ona karar verin ve bunu bir not kağıdına yazın. Markete gittiğinizde de listeye sadık kalmaya çalışın. Böylece ihtiyaçlarınız dışında çıkmak ihtimaliniz azalır.

Alışverişe Sakın Aç Gitmeyin


Alışveriş listesinden sonra en dikkat etmeniz konulardan biri de markete aç gitmemek. Markete aç gittiğiniz için hiç gereği yokken şekerleme ürünleri, bisküviler alıp çıktığınız oldu mu hiç? Karnınız acıktığı zaman canınız gereksiz her şeyi çekiyor. Bunun önüne geçmek için ise markete tok gitmeyi deneyebilirsiniz.

Farklı Markaları Deneyin


Bilindiği üzere birçok marka aynı ürünü çıkarıyor. Örneğin makarna. En az 5 çeşit markası bulunuyor ve fiyatları genellikle farklı oluyor. Özellikle toplu alışveriş yaptığınız zaman bu fiyat farkı daha fazla ön plana çıkıyor. Bunun için yeni markalar denemek şart. Belki o ürüne ön yargılı yaklaşıyorsunuz ve diğer pahalı ürünü sırf parasından dolayı tercih ediyorsunuz. Böyle bir durumda yapmanız gereken yeniliklere açık olmak. Siz deneyin, eğer o ürünü beğenmezseniz tekrar alışık olduğunuz markayı tüketmeye devam edersiniz. Öte yandan ürünlerin gramajına da dikkat edin.

Alışveriş Sepetine Dikkat


Marketlerde genellikle sepetli ve arabalı olmak üzere 2 çeşit alışveriş sepeti bulunuyor. Kolda ürün taşımak oldukça zor geldiğinden genellikle arabalı sepeti alıyoruz. Bu sepeti aldığımız zaman ise içimizdeki ses biz farkında olmadan ‘onu al’, ‘bunu al’ ve sepeti doldur diyor bize. Çünkü aslında onu boş gördükçe bizde ihtiyacımız olmayan ürünlerle sepeti dolduruyoruz, bu tamamen psikolojik bir durum. O yüzden ihtiyacınız olan sepeti alın. Eğer yoğurt, ekmek ve patates alacaksınız büyük bir arabalı sepeti kullanmanıza gerek yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.