Ana Sayfa Sağlık Bal Arısı Zehrinde Kanseri Engelleyen Müthiş Mucize

Bal Arısı Zehrinde Kanseri Engelleyen Müthiş Mucize

Bal Arısı Zehrinde Bulunan Bir Molekülün, Laboratuvarda incelemelerinde meme kanseri hücrelerini yok ettiği tespit edildi. Çoğumuz arı sokmasını ürkütücü olarak anımsasakta yapılan araştırmalarda bal arısının zehrinin acı veren korkutucu etkisinden öte bir şifa kaynağı olduğu bilim adamlarınca tespit edildi. Laboratuvarda yapılan yeni bir çalışmada, arı zehrinde bulunan bir molekülün, özellikle kötü huyluu kanser hücrelerinin büyümesini baskılayabildiği tespit edilmiş.

Çalışmada, meme kanserinin belirli alt tiplerine odaklanılmış. Bunlar arasında, sınırlı tedavi seçenekleri bulunan ve son derece saldırgan bir form olan üçlü negatif meme kanseri (TNBC) de bulunuyor.

TNBC, tüm meme kanserlerinin yüzde 15’e kadarını kapsıyor. Bu kanser hücreleri, pek çok vakada EGFR isimli bir molekül üretiyor ve bunu da normal hücrelere kıyasla daha fazla yapıyorlar. Daha önce özel olarak bu molekülü hedef alan tedaviler geliştirilmeye çalışılmışsa da, bunda başarılı olunamamış çünkü bu tedaviler, sağlıklı hücreleri de olumsuz etkilemiş.

Bal arısı (Apis mellifera) zehrinin daha önce, egzama tedavisi gibi diğer tıbbi terapilerde potansiyel barındırdığı gösterilmiş. Ayrıca bir süredir, habis tümörün de dahil olduğu tümör karşıtı özellikleri olduğu biliniyor. Fakat tümörlere karşı moleküler bir seviyede nasıl işlediği tam anlaşılmış değil. Şimdiyse, cevabı bulmaya doğru büyük bir adım atılmış.

Arılar aslında melittin adı verilen bir molekül yardımıyla kendi patojenlerine karşı savaşıyor. Bu molekül ise zehirlerinin yarıya kadarını oluşturuyor ve iğnelerini çok acı verici hale getiriyor. Böcekler bu peptidi sadece zehirlerinde değil; enfeksiyonlara cevap olarak diğer dokularında da üretiyorlar.

Araştırmacılar, melittin içermeyen fakat hücreleri öldürebilen başka unsurlar barındıran bal arısı zehrinin, meme kanseri hücrelerinde az etki gösterdiğini; fakat tüm konumlardan gelen bal arısı zehrinin fark yarattığını bulmuşlar. Melittinin, kanser hücresi zarlarını 60 dakikada yok edebildiği bulunmuş. Ancak araştırmacılar, deney kabında pek çok şeyin kanser hücresini öldürebileceğini ve tedavinin bulunması için daha çok uzun bir yol olduğunu söylüyor.

Gözat»  Gripten Nasıl Kurtulurum? 😷

Tessa Komonduros/ScienceAlert. Ç: O.

Facebook Yorumları

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

lidyabet giriş -

betitbet giriş