Beyin Kapasitenizi Artıracak Bilimsel Onaylı Egzersiz !

#1

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bloğundaki bir makalede “Aerobik egzersizler kalp sağlığınız için olduğu kadar zihninizi güçlendirmeniz için de kilit noktasıdır.” ana temasıyla bu tip egzersizlerin önemine değinilmiştir.

#2

Şiddetli depresyon hastalarına uygulanan bir deneyin sonucunda, ardışık 10 gün süresince koşu bandında 30 dk yürüyüş yapmanın istatiksel olarak kişilerin ruh halini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Siz de bir spor salonuna üye olarak spor aletlerinden faydalanıp hafızanızı koruyabilirsiniz.

#3

Ya da günlük rutininize açık havada yürüyüşü ekleyerek beyninizi güçlendirebilirsiniz.

#4

Fiziksel Terapi Bilim Dergisi’nde yayınlanan son araştırmadan elde edilen veriler ışığında, aerobik egzersizlerin adrenalin ve kortizol gibi vücudun doğal stres hormonlarını azaltarak kişilerin daha az stresli hissetmelerini sağladığı kanıtlanmıştır.

#5

Geçtiğimiz ay İngiliz Spor Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada 50 yaş üzeri kişilerin aerobik ve direnç egzersizi kombinasyonuyla son derece iyi sonuçlar elde ettiği vurgulanmıştır.

#6

3 Mayıs’ta yayınlanan başka bir araştırmaya göre, 60-88 yaş arası yetişkinlerde 12 haftalık gözlem süresince haftada 4 gün yapılan yürüyüşün zayıflamış bağlantıları beynin herhangi bir bölgesinde güçlendirdiği tespit edilmiştir.
Bu da hafıza kaybına karşı oldukça önemli bir adımdır.

#7

Araştırmacılar bu egzersizlerin beyne destek olup olmadığı hakkında hâlâ kesin bir kanıya sahip değiller; ancak egzersizlerin enerjiyi ve oksijeni arttırması sonucu kan akışını hızlandırdığı bir gerçektir.

#8

Demans belirtileri taşıyan yaşlı kadınlarda yapılan bir araştırma sonucunda, aerobik egzersizin beynin öğrenme ve hafıza bölgesinde yer alan hipokampusun büyüklüğünde artışa neden olduğu bulunmuştur.

#9

İngiliz araştırmasının baş editörü ve Canberra Üniversitesi’nde bir egzersiz bilimci olan Joe Northey’in araştırmasından elde ettiği sonuca göre, 50 yaşın üzerinde ve sağlıklı olan her bireyin günde 45-60 dk arası haftanın çoğu günü aerobik egzersiz yapması hafızalarını olumlu yönde etkiliyor.

Kendinize uygun herhangi bir aerobik egzersizi seçip her gün en az 45 dakikanızı ayırarak hafızanıza katkıda bulunmayı unutmayın !

kaynak: sciencealert.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.