Çocuğunuzun beyninin %90’ı 5 yaşına kadar şekilleniyor, o yüzden çocuğunuz 5 yaşına gelmeden önce beynini geliştirecek ve onu besleyecek oyunlar, aktivitelerle uğraşmasının çok önemli olduğunu biliyor musunuz?

Öğrenme sadece okullar, kitaplar veya sıkıcı aktivitelerle sınırlı bir iş değildir. Aslında, bu aktiviteler büyük küçük demen herkesin eğlenebileceği ve çocuğunuzun eğitimine de katkısı olacak olması bu işi daha da eğlenceli hale getiriyor!

İşte sizler için derlediğimiz çeşitli etkinlikler, umarız faydasını görürsünüz..

1- Lego yada Blok Birleştirme Oyunu


Bu, yıllardır oynanan ama asla eskimeyen en temel oyunlardan biridir. İhtiyacınız olan tek şey, tercihen farklı renk ve şekillerde bir dizi blok olup, kalan kısmını ise çocuğunuzun hayal gücüne bırakacağınız bir oyun. Şekil ve renk tanımadan yaratıcılığa ve zihinsel uyaranlara kadar, çocuğun gelişiminin tüm yönleri ile destekler ve açığa çıkarır.

2- Puzzle Yapma


Bu bir oyun olmasına rağmen, bu oyunun kaybeden tarafı yok. El-göz koordinasyonundan, mantıksal akıl yürütmeye doğru, tüm doğru parçaları birleştirir. En büyük faydası, puzzlenin tamamlanmasından sonra çocukta doğan özgüvenin, daha iyi bir benlik saygısına yol açması ve ertelemeyi engellemesidir.

3- Kelime Avcısı


Kelime/Alfabe kartları, bloklar veya mıknatıslar kullanarak, farklı kelimeler oluşturun. Ardından, resimli kartlar kullanarak çocuğunuzun resim ile, oluşturduğu kelimeleri eşleştirmesini sağlayın.

Örneğin, kedi sözcüğünü oluşturun. Çocuğunuza resmin görüntüsünü gösterebilir ve resmi doğru kelimenin yanına yerleştirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu oyun alfabe tanıma, bellek yanı sıra kelime oluşumunu da artırabilir.

4- Rol Yapma oyunu


Öğretmen-öğretmen, doktor-hemşire ya da iyi cadı-kötü cadı, seçenekler sonsuz, rol oynama, yaratıcılığı ve hayal gücünü arttırmanın harika bir yoludur.

Bu oyun aynı zamanda çocuklarınız için doğru ahlaki düzeyi belirlemenize yardımcı olabilir, bu da topluma adaptasyon ve çevreye daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur.

5- Şunu Bul oyunu


İhtiyacınız olan tek şey, bazı oyun kartları ve onları yürümeye başlayan çocuklarla eşleştiren nesneler. Evde, parkta veya okulda olsun, yürümeye başlayan çocuğunuza çevreyi tanıtmanın eğlenceli bir yoludur.

Örneğin, çocuğunuza oyun kartındaki bir top görüntüsünü gösterin ve sizin için bulmasını isteyin. Çocuğunuza bilişsel gelişim ile birlikte doğru telaffuz ve nesne tanıma öğretmede çok yol kat ettirir.

6- Labirent Oyunu


Sola git Ya da git, doğru mu?
Geri dön? Ya da devam mı?
Labirentler çocukların çok sevdiği bir oyundur!
Çeşitli becerilere hitap ederler ve mükemmel bir şekilde BEYİN GELİŞİMİNDE etkin BİR etkinliktir.
Labirent etkinlik kitapları ya da oyuncakları piyasada mevcut. Bu aktivitenin önemli etkilerinden biri olarak geliştirilmiş motor becerileri, hayal gücü ve problem çözme olaylarını sayabiliriz.

Çocuğunuzun Labirenti Çözmesinin Sağladığı Avantajları:

a) Görsel Motor Beceri Geliştirme:
Labirent oyunu, çocuğunuzun bir çözüm denemeye çalışarak gözlerini sayfa boyunca taramasını gerektirir.
Tarama, okuma ve yazma için çok önemli bir beceridir.
b) İnce Motor Beceri Geliştirme:
Labirent oyunu ayrıca çocuğunuzun labirent arasında bir çizgi çizmesini gerektirir (dış hatlara dokunmadan).
Onun kalemini parmaklarıyla kontrol edebilmesi gerekiyor.
c) Problem Çözme Yeteneği:
Bir problem var – Labirent
Bir çözüm bulmaya ihtiyaç duyuyor – Labirentin içine gir ve çık ya da merkeze git.
Nasıl? – Farklı yollar bulun
Unutmayın Sorun Çözme Becerileri günlük hayatta gerekli olan en önemli becerilerden biridir.

GRUPLA OYNANAN OYUNLAR


Bir oyunda ebeveyn ve çocuk bağının olması harika bir yol olsa da, çocukların sosyal becerilerini geliştirmeleri de önemlidir. Sosyal beceri gelişiminden ayrı olarak, grup oyunları, yürümeye başlayan biri paylaşımı, empati ve gelişmiş iletişim becerilerini öğretir. Bu kendine güvene giden yolun başlangıcıdır.

Bu ksımda sadece bir çocuk grubuyla bazı grup oyunları oynamayı veya büyük bir aileniz varsa, onların da katılmasını sağlayarak oynayabilirsiniz.

7- Masa Oyunları


Ludo, Şeker Ülkesi ve Satranç – bunlar en iyi masa oyunlarından bazıları.
Masa oyunları çocuklara SABIRLI OLMAYI öğretir, çocuk oynamak için sırasını beklemek zorundadır.

8- Simon Derki


Ayaklarına dokun, arkanı dön, kırmızı rengi bul, elini çırp, zıpla, elini salla … liste uzayıp gidebilir ama çocuğunuz bu oyunu oynamaktan yorulmaz. En iyisi yetişkinler veya biraz daha büyük çocuklar olan bir grupta bu oyunu oynamak, daha iyi bir sosyal gelişime yol açan dinleme becerilerini ve yorumlama becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Yapmanız gereken tek şey çocuğunuza ‘Simon dans ya da zıplama’ kelimeleriyle başlayan bazı komutlar vermektir ve yürümeye başlayan çocuk puan alacak ve oyun devam edecek. Eğer Simon’a başlama (hareket etme) komutu verirseniz ve çocuk oynamaya başlarsa, puan kaybeder. Sonunda en yüksek puanı olan kişi kazanır…

Gözat»  Spor Yaparak Zihnimizi Geliştirip Koruyabiliriz

9- SAKLAMBAÇ


Bu çok eski bir oyun, eskiler iyi bilir bu oyunu. Saklan veya Ara, adı gibi saklı faydalarla doludur bu oyun.
Çocuğunuzun sizi bulmasını ya da tersini bulmasını istemeniz gerekiyor. Daha fazla insan olursa, oyun daha eğlenceli olacaktır.
Fiziksel egzersiz dışında, bu oyun çocuğunuzun hem saklanma hem de arama yapmak için yerleri düşünmesini sağlar. Problem çözme becerilerini ve nesne analizlerini erken bir aşamada geliştirmeye yardımcı olur.

10- Müzikli Numaralar


Saymayı öğrenmenin eğlenceli bir yolu, tek ihtiyacınız olan bazı sayı kartları ve 1-10 arasındaki farklı nesnelerdir (beceri setine göre ayarlanır).

Nesneleri düz bir şekilde veya daireye rastgele farklı miktarlarda yerleştirin. Müziği çalın ve çocuğa nesneleri çevirmesini isteyin.

Müzik durduğunda, bir sayı kartı çekin ve çocuğun doğru numarayı bulması ve yanında durması gerekir.

Numara tanımlama kadar saymayı öğrenmek için harika bir yol. Sayılar ayrıca bir nesne veya alfabe kartları ile birlikte kullanılabilir.

11- Don oyunu

,
Geniş bir stimülasyon sağlayan ve dünyayı dolaşan bir başka klasik oyun da Done olarak bilinen oyundur. Müziğin arka planda çaldığı ve çocukların hareket etmeye ve farklı bir eylemde bulunmaya ihtiyaç duydukları basit, yatırımsız bir oyun. Müzik durduğunda, hala farklı pozlarda olmalılar. Bu oyun en iyi bir grup halinde oynanır. Bu oyunun artı noktası, her yerde oynanabilir ve takım ruhunu ve hayal gücünü arttırmaya fayda sağlar.
Oyunu daha ilginç hale getirmek için, müzik durduktan hemen sonra bir şeyi çağrıştıracak bir kelime söyleyin.
Mesela – kelime “anne” olsun. Çocuklar annelerinin neye benzediğini düşündükleri çeşitli pozlarda don haline geçmelidirler. Liste baba, kız kardeşi, hayvan vb. ile devam edebilir.
Sosyal becerilerini geliştirmek ve onların gözlem güçlerini ölçmek için eğlenceli bir yoldur.

12- Yeni Diller


BİLİYOR MUSUN?
Çocuğunuz 2 veya daha fazla dil (İngilizce dışında) konuşuyorsa, yazım ve dilbilgisinde daha iyi olma olasılığı daha yüksektir, çünkü kalıpları daha iyi anlayabilmekte ve dilin kurallarını anlamasını ve hatırlamasını kolaylaştırmaktadır.

6 yaşına kadar bir çocuk en iyi öğrenci ve gözlemcidir. Çevresinden her saniye öğreniyor. Onu farklı dillere teşhir etmek, yaşam boyunca yeni şeyler öğrenmek için yeteneklerini artıracaktır.

Beynin hem sağ hem de sol bölgelerini eşit olarak harekete geçirecek ve bu tür çocuklar başka türlü olduğundan daha iyi öğrenme ve kavrama güçlerine sahip olacaklar.

13- SPOR


Sabırdan sosyal gelişime, motor becerilere kadar her şey spor yaparken beslenir ve desteklenir. Aynı zamanda ebeveyn çocuk bağının en iyi yollarından biridir.

İşte bir ya da bir grup olarak oynanabilecek birkaç oyun:
Atlama
Basketbol
Yakalamaç
Futbol
Yerden Yüksek
Mendil Kapmaca

14- YARATICILIK VE İLETİŞİM


Bu aktiviteler beceri arttırıcılara daha çok benziyor. Gelecek için bir pencere. Çocuğunuzun potansiyelini, doğuştan gelen yeteneklerine tanıtarak veya onların eğilimlerine dayanarak açabilirsiniz.

Aşağıda çocuğunuzun potansiyelini bulmanın ya da inşa etmenin çeşitli yolları var!

ŞARKI SÖYLEME – Şarkı, beynin olumlu merkezlerini harekete geçirir ve geliştirir ve aynı zamanda büyük bir destek olan şarkıları ezberlemeye de ihtiyaç duyar.

DANS – Dans etmek, beyin + motor becerileri + sosyalleşme ve güvenin koordinasyon yeteneklerini geliştirir.

EL VEYA PARMAK BOYAMA – Eğlenceli, renkli, yaratıcı ve yaratıcı (Daha fazlasını söylemem gerekir)?

MÜZİK ALETİ ÇALMAK – Oluşturulan sesler beyin için nirvana gibidir. Çocuğunuz bu müziği oluşturan kişidir. Duygusal becerileri, IQ ve sosyal becerileri beslemek için harika bir yoldur. Motor becerileri de burada devreye giriyor.
Bu da, bir çocuğun disiplini ve sabrı öğrenmesi için harika bir yol olan bir aletin ciddi öğrenmesine yol açabilir.
Tek yan etkisi, yüksek sesle gürültüden şikayet eden komşudur!

KİTAP OKUMA – Dil ve iletişim becerilerini geliştirmenin en iyi yolu.
Okuma hayal gücünüzü ve YARATICILIĞIN en güçlü temellerinden birini oluşturmanın en iyi yoludur.

Bunlar, çocuğunuzu kişiliğini ve ilgisini geliştirmeye yardımcı olabilecek çeşitli etkinliklere maruz bırakmanın bazı harika yollarıdır.
Sonuçta, çocuğu besleyen en önemli etkinin SEVGİ olduğunu da unutmamak gerekir!

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.