Almanca konuşan İsviçreli doktor ve kimyager. 16. yüzyılın önemli bilim insanlarından ve modern tıbbın kurucularından biri olduğu kabul edilen Paracelsus (Phillipus Theophratus Bombastus von Hohenheim) “Her şey zehirdir, mühim olan dozdur.” demiştir.

Bu çerçevede muthisbilgi.com sizler için dozajı ayarlanmadığında fayda yerine, zarar verecek besinleri sizler için araştırdı.

1. Su


İnsanların günlük olarak 2 litre su içmesi tavsiyesini sıkça duymuşsunuzdur. Ancak, bu tavsiyenin 3 katı daha fazla su içerseniz, böbrekleriniz bu kadar sıvıyı işleyemez ve bu suyu vücuttan atamaz, sonuçta iç organlarda ve beyinde ödem oluşarak solunumunuz durabilir. Yani evet, suyla zehirlenebilirsiniz!
Nitekim bunun ispatı da bir radyoda, tuvalete gitmeden en fazla suyu içebilme yarışmasına katılan Jennifer Strange yedi litre su içtikten sonra Ocak 2007’de akut su zehirlenmesinden hayatını kaybetmiş.

2. Çikolata


Çikolata az miktarda teobromin içerir . Bu alkaloid, merkezi sinir sistemini uyaran güçlü bir ajandır. Çikolatada da dozajı ayarlayamazsanız, önce bulantı ve ishal, daha sonra epileptik bir uyuma, daha sonra iç kanama, kalp enfarktüsü ve nihayetinde ölüme neden olabilir.

3. Kahve


Kafeinin yarım onsunun ölümcül bir doz olduğu düşünülüyor. Yaklaşık 113 kahve bardağı (250 ml’lik) ile kahve içen biri, aslında 113 bardak kahve demek 30 litre suy içmek anlamına gelir ki bu durumda, bir kişinin muhtemelen aşırı kafein dozundan ziyade su zehirlenmesinden öleceğini söylemek gerekir.

4. Alkol


Bir saat içerisinde her biri 45 ml’lik 27 bardakta alkol içen birinin zehirlenerek yaşamını yitirmesi içten bile değildir.

5. Sigara


Her standart sigarada yaklaşık 0.8 mg nikotin bulunduğunu göz önüne alırsak, 75 sigara sizi krallığa uçurabilir.

Gözat»  Yaşadıkları Adanın Kıyısına Yaklaşmayı Deneyenleri dahi Öldüren Dünyanın En İlkel Kabilesi

6. Elma Çekirdeği


Aslında bir çok yerde şifa kaynağı olarak gösterilen elma çekirdekleri siyanür bileşiği içerdiğinden, 18 elma çekirdeğini parçalara ayırarak iyice çiğneyip yutarsanız zehirlenerek ölmeniz olasıdır.

7. Muz


400 Muz yediğinizde, potasyum içeren muz öldürücü dozda olabilir.

8. Portakal


Portakal yerken doz aşımından ölmek için bir oturmada 11.000 portakal yemeniz gerekir.

9. Tuz


Günlük tuz tüketiminin ideal değeri yaklaşık 0.1 oz’dur. Bir oturuşta 9 oz (yaklaşık 48 çay kaşığı) tuz yerseniz öldürücü dozda tuz yemiş olursunuz.

10. Acı Biber


130 çay kaşığı biber ölümcül dozajda olabilir.

11. Şeker

12. Diş Macunu


24 tüp diş macunu ölüme neden olabilir.
Bu içerik bize gösteriyor ki çok sevdiğimiz ve çok sağlıklı denilen besinlerin dozajını ayarlayamazsak fayda yerine zarar göreceğiz. Ne demişler “azı karar, çoğu zarar, ortası yarar ” 🙂

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.