Geçmişte hayalleri peşinde koşan azimli, inançlı, istekli ve bu uğurda gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden mucitler sayesinde bugün gökyüzünde insanlar emniyetli bir şekilde uçabiliyor. Bu girişimcilerin uçurmaya çalıştığı, havacılık teknolojisinin temel taşlarını oluşturan çok eski birkaç hava aracını isterseniz birlikte inceleyelim;

9Fransız mucit Marquis’in 1908 yılında icad ettiği “Marquis’in Multiplane” adını verdiği hava aracı.

8M.Ö 500 yıllarında Çinliler tarafından yapılan ve bir insanı uçurabilen devasa uçurtmalar.


Bir adam taşımak için yeterince büyük uçurtma yapma fikrinin temelinde Çinlilerin askeri amaçlı keşif gözetleme yapabilme sevdası yatıyor.

7Clockwork Uçan Ejderha, 1647


İtalyan mucit ve bilim adamı Tito Burattini 1647 yılında, Varşova’da Polonya Kralına Uçan Ejderha olarak adlandırdığı uçan bir model planör gösterdi, bu uçan ejderha kanatlarını çırpıp yönlendirilebilen, bir ahşap çerçeve üzerine bez veya kağıt gerilerek yapılmış.

6Acil İniş Paraşütü, 1783


15. yüzyılda Leonardo Da Vinci de dahil olduğu birçok mucit yüksek binalarda çıkan yangınlardan kurtulmak için ve çeşitli amaçlara yönelik paraşüt fikri üzerinde çalışmışlardır.

5Aeron zeplin, 1863


Zeplin konusunda öncü isimlerden olan Amerikalı Solomon Andrews ilk uçuşunu 1866 yılında New York’ta yaptı. Andrews Amerikada yaşanan iç savaş esnasında Başkan Abraham Lincoln’a bu icadı hakkında bir mektup yazsa da hükumet tarafından bu fikri çok az ilgi gördü.

4Yapay Albatross 1868

Fransız mucit Jean-Marie Le Bris yelkenlisi ile gezerken Albatros kuşunun uçuşunu izleyerek bu kuştan ilham alıp buna benzer yapay albatros planörünü inşa eder.

2Otto ornithopter, 1894


Alman havacı Otto Lelienthal 1894 yılında bir kuş gibi kanatları çırparak uçmaya yarayacak ve tamamen insan gücüyle çalışacak bir mekanizma üzerinde çalışıyordu. 1896 yılında “kleiner Schlagflügelapparat” adını verdiği mekanizmayı geliştirerek insan gücüyle rahatça kanat çırpa bilecek bir mekanizma üzerinde çalışırken, buluşunu tamamlayamadan bir kazada hayatını kaybetti.

1Cornu Helikopter, 1907


Fransız uçuş öncülerinden ve bisiklet üreticisi olan Paul Cornu iki rotor kullanarak ilkel bir helikopter tasarımı yaptı ve 9 Kasım 1907’de bu olağanüstü mekanizmayla ilk serbest helikopter uçuşunu yaptı, Pilot iki rotorun ortasında dizlerinin arasına Cornu helikopterinin benzinli motoru gelecek şekilde oturdu. İlk helikopteri yaklaşık 6 feet (2m) yüksekliğe çıkartan Cornu helikopterinin kontrolü oldukça zor idi, uzun süren çalışmalar sonucunda helikopteri istediği gibi uçurup kontrol edemeyen Cornu bisiklet üretimi işine odaklandı ve bu işi bıraktı.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.