Ana Sayfa Mutfak Elmanın sıra dışı kullanım alanları

Elmanın sıra dışı kullanım alanları

#1 Elma ile nar gibi kızarmış tavuk yapın:

Şayet fırında kızarttığınız tavuk sert ve kuru oluyorsa gelecek sefer tavuğu kızartırken fırının içine bir elma koymayı deneyin. Tavuk piştikten sonra elmayı çıkarıp nar gibi sulu ve lezzetli tavuğunuzu yiyin.

#2 Elma ile keklerin taze kalmasını sağlayın:

Keki, yanında bir yarım elmayla daha uzun süre taze kalmasını sağlayın. Elma kekin nemini daha uzun koruması için buzdolabına koymaktan ve kek kalıbında tutmaktan çok daha iyidir.

#3 Elma ile ham domatesleri olgunlaştırın:

Hama domatesleri olgun bir elmayla birlikte birkaç gün kağıt torbada saklayarak çabuk olgunlaşmalarını sağlayabilirsiniz. En iyi sonucu her beş veya altı domates için bir elma kullanarak elde edersiniz.

#4 Elma ile sertleşen esmer şekeri yumuşatın:

Esmer şekerin nemli ortamda sertleşip yapışmak gibi kötü bir özelliği vardır. Kilitli bir naylon poşete sertleşmiş esmer şekerle birlikte bir elma dilimi koyun. Poşetin ağzını sıkı sıkıya kapatın ve bir-iki gün kuru bir yerde saklayın. Şeker tekrar rahat kullanabileceğiniz yumuşaklığa gelir

#5 Elma ile çorba ve sulu etlerin tuzunu alın:

Yemeğin tuzunu fazla kaçırmak çok kolaydır. Pişirdiğiniz yemeğe aşırı tuz koyarsanız içine bir kaç tane elma (veya patates) dilimi atin. Bununla 10 dakika daha pişirdikten sonra tuzu emmiş olan elma veya patates dilimlerini çıkarın.

#6 Dekoratif mumluklar yapın:

Yemek masasını doğal şamdanlarla süsleyerek yemek odanıza sayfiye havası katın. Bir çift büyük elmanın içlerinin dörtte üçünü oyup çıkarın, oyuklara birer mum dikin ve elmaların etrafını bir kaç yaprak, dal veya çiçekle süsleyin.

Gözat»  Kaktüslerin Bilgisayardan Yayılan Radyosunu Emdiği Doğru mu?

#7 Elmanın bilinmeyen diğer özellikleri:

Eski bir söz olan tek bir çürük elma bir elmayı çürütür” aslında gerçeğe çok yakın bir sözdür. Elma -kayısı, avokado, muz, yaban mersini, kantalup ve şeftali gibi- olgunlaştırıcı doğal bir madde olan etilen gazı çıkaran bir çok meyveden biridir. Bundan dolay bir torba içindeki çürük bir elmanın çıkardığı yüksek miktarda etilen gazı etrafındaki diğer elmaların olgunlaşma sürecini çok hızlandırır. Etilen gazı çıkaran meyveler, ham domates gibi (bkz. yukarıda) henüz olgunlaşmamış olan meyve ve sebzelerin olgunlaşma sürecini hızlandırır. Fakat bunların istenmeyen etkileri de vardır. Örneğin, yeni toplanmış çiçeklerin çok yakınına konan bir kase olgun elma veya muz çiçeklerin solmasına neden olabilir. Şayet patatesler hızla filizleniyorsa çok yakınlarında elma olabilir.

Facebook Yorumları

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

lidyabet giriş -

betitbet giriş