Evde Balık pişirenlere pratik Bilgiler
Evde Balık pişirenlere pratik Bilgiler

“Ben Balığımı Evde Yaparım” Diyenler, evde balık yaptım evdeki balık kokusu nasıl geçer diyenler, hamsiyi nasıl pişirsem daha güzel olur diyenler evde balıkla ilgili tüm pratik bilgileri sizler için derledik.

Balığınızı evde yapmayı tercih edenlerdenseniz, size çok işinize yarayacak çeşit çeşit püf noktaları vermek istiyoruz. Böylelikle evde balık pişirmek hem çok lezzetli hem de çok keyifli olacaktır. Buyurun o zaman..

Evde Balık Pişiriken Kokmaması için;

"<yoastmark

Evde balık pişirirken hiç de hoş olmayan bir koku kaplar evi. Bunu önlemek için tavanın içine birkaç tane defne yaprağı atabilirsiniz. Böylece çıkan kötü koku bir nebze de olsa azalacaktır. Ayrıca; balıklar da defne yaprağının o aromatik kokusuyla daha da lezzetlenecektir.


Mutfağa hatta evin içine sinen balık kokusunu gidermek için;

Evde balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokuyu gidermek için, ısıya dayanıklı bir kabın içinde 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatabilirsiniz. Kaynayan sirkeli su, evin içine sinen kızartma kokusunu alacaktır. Nasıl kolay değil mi?


Balığın marine edilmesi;

Balık Nasıl Marine Edilir
Balık Nasıl Marine Edilir

Deniz ürünleri en fazla bir saat terbiye edilmelidir. Daha fazla bekletirseniz dağılabilir..
Ayrıca; marine sosuna mutlaka tane karabiber koymanızı tavsiye ederim, çok güzel bir lezzet katıyor.


Balık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Pratik Bilgi;

Alışveriş sırasında balığı en sona bırakın. Unutmayın, her türlü deniz ürünü, oda sıcaklığında en fazla 1-2 saat dayanabilir.


Taze balıkla ilgili;

Taze balıktan maksimum lezzet almak için kısa sürede tüketmenizi öneririm. Bunun için de en ideal pişirme tekniği ızgara ve haşlamadır.


Dondurulmuş balık;

Dondurulmuş balığı kullanacağınız zaman sirkeli suya koyun, böylece çözülen balığın eti gergin olacaktır.


Balığın çabuk pişmesi için;

Evde Balığın, hem çabuk pişmesi hem de çatlamasını önlemek için iki tarafına bıçakla çizik atın. Fakat balığın içindeki suyun, dolayısıyla besin ögelerinin akıp gitmemesi için çok derin çizikler atmayın.


Balık Kızartma yapmak için;

Balık kızartma Nasıl Yapılır ?
Balık kızartma Nasıl Yapılır ?

Hamsi, istavrit ve mezgit gibi küçük balıkları evde kızartırken, tavaya yağ koyup kızdırdıktan sonra unladığınız balıkları aralıksız olarak ve düzgünce dizmelisiniz.

Balıkları tek tek çevirmek yerine tavanın üzerine bir tabak ya da kapak kapatarak, tek bir hamlede ters yüz edin. Böylece balıkları dağıtmadan pişirmiş olursunuz ve hepsini aynı sıcaklık seviyesinde servis yapabilirsiniz.

Gözat»  Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Balık Kızartmanın lezzetlendirilmesi;

Tavada veya fırında kızartacağınız balıkların üzerine tuz, limon suyu ve istenirse karabiber serpiştirip, 15 dakika kadar bekletirseniz çok daha lezzetli olacaktır.


Evde Balık Izgara yapacaksanız eğer;

Izgara Balık Nasıl Yapılır
Izgara Balık Nasıl Yapılır

Izgara yapacaksanız, balığın iri ve yağlı olmasına dikkat edin. Yağlı balık için mevsimini bilmekte yarar var, ocak ayı yani şimdilerde lüfer, palamut, kefal ve hamsi iyice yağlıdır.
Ayrıca; balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürüp 2 saat kadar beklettikten sonra ızgara yapın.


Elinize sinen balık konusunu çıkarmak için;

Limonla Eldeki Balık Kokusunu Çıkarma
Limonla Eldeki Balık Kokusunu Çıkarma

Evde balık pişirdiniz ve kokusu elinize sindi, kokusunu elinizden ve kullandığınız gereçlerden çıkarmak için önce soğuk su ile yıkayıp, sonra sirke veya limon ile ovun. Kaplarda kalan balık kokusunu da yine soğuk su ile yıkadıktan sonra sirkeli suya batırarak yok edebilirsiniz.


Balığın ızgaraya yapışmaması için;

Izgarada evde balık pişireceksiniz, en büyük sorun balığın ızgaraya yapışması bunu önlemek için; balığı ızgaraya atmadan önce, kâğıt havlu ile kurulayın, sonrasında tuz, karabiber ve çiçek yağı karışımına bulayın ve fazlasını süzdürün. Böylece balık ızgaraya yapışmaz, iyi kızarır ve daha lezzetli olur. Tava önemli; Yeterince kızmamış ve zeminleri düz olmayan tavalarla iyi balık pişirilmez.


Balığın pullarını temizlemek;

Balık Pulları Nasıl temizlenir..
Balık Pulları Nasıl temizlenir..

Balığın pullarını temizlemek için, keskin olmayan bir bıçakla pulların aksi istikametine doğru kazınması gerekir. İşlem sonunda elimizin pullara rastlamaması, balığın temizlenmiş olduğunu gösterir.


Izgara balıkların kuru olmaması için;

Izgara balıklar pişerken, üzerilerine ara sıra bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürün, bu sayede balıklar parlak ve yumuşak olurlar. Ayrıca kuru olmalarını da önlemiş olursunuz.


Balık Buğulama yapmak için;

Balık Buğulama
Balık Buğulama

Buğulama yapacaksanız eğer kefal, levrek, kırlangıç gibi beyaz etli balıkları tercih etmelisiniz. Piştiğinden emin olmak için de kılçığından kolayca ayrılıp ayrılmadığını kontrol etmelisiniz.

Müthiş Bilgi Pratik Bilgiler Facebook Sayfamız

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.