Ana Sayfa Türkiye Eğitim Hızlı Öğrenme Naıl Olur ? Hızlı Öğrenmenin Anahtarı

Hızlı Öğrenme Naıl Olur ? Hızlı Öğrenmenin Anahtarı

Hızlı Öğrenme Taktikleri

Sadece basit birkaç teknik ile hafızanızı güçlendirip hızlı öğrenme yi başarabilirsiniz. Dahası bu basit teknikler ile okuduğunuzu hemen anlama, akılda tutma, ezber yapma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.Sınıf arkadaşı olan ve hemen hemen aynı zekaya sahip kişiyi düşünelim. Birisi matematik dersinde daha iyi olurken diğeri fen bilimlerinde başarı gösterebiliyor. Birisi paragrafı bir defa okumakla anlıyor diğeri ise iki üç defa tekrar etmek zorunda kalıyor. Aslında anlamak için tekrar tekrar okuyan kişi diğerinden daha az zeki değil. Daha başarılı olan insan sadece diğerine nazaran öğrenmenin kolay yolunu bulmuştur.

1. İlk Başta Büyük Resme Bakma Ve Görsel Zeka:

Yeni bir yazı okurken ilk başta konuyu baştan aşağı tarayıp konunun zihninize demir atmasını sağlayın. Bu tarama okuduğunuz metnin beyninize demir atmasını sağlar. İnsanların görsel hafızası genelde daha iyidir. Bu sebeple bir köyün resmini görmeniz oranın nasıl bir yer olduğu hakkında size okuduğunuz bilgilerine göre daha fazla zihinde kalıcıdır. Bunu tıpkı bir fotoğraf makinesi gibi saniyeler içinde yapar.
Misal İngilizce bir kelime öğreneceksiniz. Drum:Davul bunu zihniniz 1 saat sonra bellekten silecekir. oysa bu kelimeyi
resminin altına yazarsam zihniniz bunu en az 3-4 gün silmeyecektir.

2.Hızlı Öğrenme İçin Hafıza-Değişim Teknikleri Pratiği:

Bu teknik genelde hafızayı kuvvetlendirme sanatı olarak bilinir. Anlamayı kolaylaştırmak için değiştirme ve formüle dökme işlemleridir. Bunun en bilindik örneği baş harflerinden kendine anlamlı cümle kurmaktır. Kimya dersinde 8A grubu elementlerini yazalım He ( helyum ) Ne ( neon ) Ar ( argon ) Kr ( kripton ) Xe ( ksenon ) Rn ( rodon ) bunları ezberlemek için Hergele Necip Arsız Karısını Kesip Rendeledi cümlesi ile ezberlerseniz zihnin bunu yıllarca unutmayacaktır. Veya dört büyük melek baş harflerinden CAMİ= cebrail,mikail,israfil,azrail
Bir başka teknik ise kelimeleri veya öğrenilecek isimleri gruplandırmaktır. Araştırmacılar iki grup öğrenciyi teste tabi tutmuşlardır. İlk gruba bazı kelimeler okutulmuş ve akıllarında tutması istenmiştir. İkinci gruba da aynı kelimeler okutulmuş fakat bu sefer kelimeler belirli bir kurala göre sınıflandırılmıştır. İkinci gruptaki öğrencilerin daha başarılı olduğu açıkça gözlenmiştir. Kelimeler Ayva, Somun, Sehpa, Duygu, Artist, Acı, Büyük, Boyun, Baba. Deniz

Gözat»  "Brainternet" İnsan Beyni İnternete Bağlandı (Beyinternet)

Birde kelimelere şöyle bakalım
Ayva Baba Duygu Somun
Artist Boyun Deniz Sehpa
Acı Büyük

3. Sizin öğrenme stilinizi keşfedin:

Sizin öğrenme yada hızlı öğrenme stiliniz ne? Akşamları mı sabahları mı daha iyi konsantre olabilirsiniz? Çalışma ortamınız neresi? Bir kütüphane mi açık havada çimlerin üzerinde mi? Bazı insanlar çalışırken önlerinin açık olmasını ister.

Eğer masası duvarın hemen dibine konumlandırılmış ise çalışmaları verimsiz geçecektir. Kimileri kulaklık ile çalışır kimileri sessizliği tercih eder.

Müthiş Bilgi Eğitim  Facebook Sayfamız

Facebook Yorumları

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

lidyabet giriş -

betitbet giriş