Ana Sayfa Mutfak Kaliteli Meyve Sebze Nasıl Seçilir ?

Kaliteli Meyve Sebze Nasıl Seçilir ?

Bir Aşçının Lezzetli Sebze ve Meyve Seçimi ile İlgili İpuçları ve Önerileri.

Ünlü bir aşçı olgun ve lezzetli meyve ve sebzeleri nasıl seçeceğine dair deneyimlerini bizlerle paylaşıyor. Bu yazı sizlere marketlerdeki sebze/meyvelerin arasından en iyisini, en kalitelisini ve en lezzetlisini seçmenize yardımcı olacaktır.

En lezzetli ve yararlı meyve sebzeleri seçmek istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler hakkında ipuçları ve öneriler için buyrun:

Kaliteli Meyve ve Sebze Nasıl Seçilir birlikte inceliyelim…

1. Domates


Birçok insan dalları olan domateslerin daha taze olduğunu ve düşündüğü için onları seçer. Aslında sap tazeliğin bir göstergesi değil, domatesin yeşilliğinin bir göstergesidir. Asma şeklinde saplar hala onları tutuyorsa, domates olgunlaşmadan kesilmiş ve kutuda olgunlaşmaya bırakılmış demektir. Bu tür domateslerin çok az vitamin ve faydalı elementleri vardır.
İyi bir domatesin rengi yeşil alanlar olmaksızın homojen ve doygun olmalıdır. Dahası, kokusu hoş olmalı. Nitratlı domatesleri tespit etmek oldukça kolaydır, elastikdirler ama sağlam değillerdir. Eğer domatese parmakla basarsanız, domatesinizde parmak izinizi göremezsiniz. İyi domateslerin dokunuştan yumuşak olduğunu hissetmelisiniz.

2. Karpuz


En tatlı karpuzlar, Ağustos ayının ikinci yarısından eylül sonuna kadar olan dönemde olgunlaşır. Bazı üreticiler, karpuzu erken toplamak için azot gübreleriyle ve büyüme uyarıcıları kullanırlar.

Orta büyüklükte parlak, zıt çizgiler ve parlak bir kabuk, olgunluğunun göstergesidir. Olgun karpuzun kuru bir sapı vardır, çünkü bir karpuz olgunlaştığı zaman, yerden nem almayı durdurur. Karpuzun bir tarafı, doymuş sarı bir renk olmalı ve sarı rengin boyutu 40-80 mm civarında olmalıdır. Elle karpuza vurun – olgun karpuzlar rezonanslı bir ses çıkaracaktır.

3. Dolmalık Biber


Biberlerin 2 tipi olduğunu bilen az sayıda insan vardır – erkek ve dişi olmak üzere, bunlar tadına göre farklılık gösterir. Dolmalık biber türünü öğrenmek için arka tarafına bakın, 4 parça var ise-dişi tipi, 3 parça varsa, bu bir erkek türüdür. Dişi tipi daha kısa ve geniş iken, erkek tipinin şekli daha uzundur. Dişi tipi dolmalık biber daha tatlıdır ve çiğ olarak da yenebilir.

Erkek tipi biberler daha ekşimsdir ve serttir. Kuyruğu yeşil ve sağlam olmalıdır, üzerinde turuncu noktalar olmamasına dikkat edin, o noktalar böceklerin eseriolabilir.

4. Elma


Bir elma ağır olmalıdır . Parlak elmalar almayın. Elmaların iyi görünmesi için, üreticiler balmumu ya da doğal reçineler ile onları parlatırlar.Yeşil bir elma alırken, sapın yakınındaki bir gri noktaya dikkat edin – eğer bu nokta varsa, bu elmanın olgunlaştığı anlamına gelir.

5. Kiraz


Haziran veya Temmuz aylarında kiraz satın alabilirsiniz, bu zamanda daha besleyici, daha lezzetli ve daha ucuzdur. Kirazları satın almadan önce dokunarak kontrol edin – çok sert veya çok yumuşak olmamalı. Kirazlar parlak ve rengi koyu olmalıdır. Koyu renk kirazlar, daha yararlı şeker, karotenoidler, antosiyaninler ve organik asitlere sahip olduğunu gösterir.

Kirazlar sapları ile satılabilir. Taze kirazlar yeşil ve serttirler. Kirazlar yapışkan ise, muhtemelen taze değillerdir. Fermantasyon kokusu, meyvelerin doğallığının bozulduğu anlamına gelir – onları satın almayın.

Gözat»  Elmanın sıra dışı kullanım alanları

6. Erik


Erikleri satın alırken, homojen bir renge sahip meyveleri tercih edin. Bir erik hoş tatlı bir kokuya sahip olmalı ve ağır olmalı. Meyvenin üzerinde ince beyaz bir tabaka varsa, bu eriklerin yakın zamanda toplandığı anlamına gelir. Sapa dikkat edin – olgunlaşmış bir erik, olgunlaşmış bir sapa sahip olur.

7. Salatalık


Parlak yeşil renkteki salatalıkları tercihi edebilirsiniz. Dokunduğunuzda sağlam olmalıdır. Bir salatalık taze ise, üzeri parlak olmamalıdır. Çok parlak olan bir kabuk, nitrat tarafından döllenmiş ve balmumu ile kaplı olduğunu işaret edebilir .

Salatalığın sapına dikkat edin – eğer solmuş ve kuru ise, bu olgunlaşmamış bir salatalık belirtisidir. Orta boy ve yaklaşık 80-120 mm uzunluğunda salatalık satın alın . Salatalık yüzeyinde lekeler, çatlaklar ve morarma varsa bunları da satın almayın.

8. Muz


Parlak sarı bir renk olan muzları alın . Kabuklarındaki küçük noktalar, muzun olgun olduğunu ve yemeye hazır olduğunu gösterir. Ayrıca, büyük siyah lekeleri olan muzları da almayın – içte çürüme sürecinin başladığını gösterir. Muz alırken meyvenin büyüklüğü, küçüklüğü ve normal boyuttaki muzlar arasında seçim yapma konusu size kalmış, boyut çok da önemli değildir . Küçük muzları her zaman tatlıdır, ama aynı zamanda biraz daha pahalıdırlar.

9. Armut


Olgun bir armut, parlak bir aroma ile kolayca tanımlanabilir . Meyvenin kendisi ne sert, ne de çok yumuşak olmalı ve kabuklarında herhangi bir hasar veya kesi olmamalıdır. Kuyruğa yakın kahverengi lekeler meyvenin taze olmadığını gösterir. Parlak yeşil rengi koruyan armut türleri vardır, ancak çoğu durumda küçük bir “kızarma” armudun olgunluğunun iyi bir göstergesidir.

10. Kivi


Kivi seçerken, baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasına bir meyve koyun ve sıkın – olgun bir meyve yumuşak ama elastik olacaktır. Ayrıca, kokuya dikkat edin – olgun bir kivi canlı bir turunçgil kokusuna sahiptir ve kiwi’nin kabuğu herhangi bir zarar görmeden pürüzsüz ve sıkı olmalıdır.

11. Limon


Olgun bir limonun cilalanmış gibi parlak bir kabuğu vardır. Ayrıca, ilk defa limon veren bir ağaçtan toplanmışsa pürüzsüz bir kabuğu vardır, yani ilk mahsül ise kabuk pürüssüz olur. Çok topaklı olan kabuk genellikle kalındır ve ince kabuklu meyvelerden daha ağırdır, ancak daha az posaya/suya sahiptir.

12. Avokado nasıl seçilir ?


Avokado alırken ilk yapmanız gereken rengine dikkat etmektir. Olgun avakado genellikle çok daha koyu renkli olur.
Avocado’nun derisi biraz çakıllı olmalı, ancak çürükleri gösterebilecek ciddi bir eziklik olmamalıdır.
Son olarak, sapı kontrol edilmelidir, sapın altındaki alan yeşil veya sarı ise, bu avakado satın almaya değer. Eğer kahverengi ise, avakado olgunlaşmış demektir.
Meyve ve sebzey alırken siz nasıl seçiyorsunuz? Başka tavsiyeleriniz var mı? Lütfen yorumlarda bunları bize bildirin! Biz de sizlerin tecrübelerinden faydalanalım…

Facebook Yorumları

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

lidyabet giriş -

betitbet giriş

-
takipçi