Çevremdeki insanlardan sürekli nasıl daha mutlu olabilirim sorular duyuyorum. Daha mutlu bir birey olmanın binlerce yolu var. Bu konuları işleyen bir çok çalışma var ve bu çalışmalar bilimsel olarak ispatlanmış. Sizlerde daha mutlu bir birey olmak, bunalıma girmemek, düzenli bir hayat yaşamak, sağlam bir psikolojiye sahip olmak için aşağıda belirtilen 13 yöntemi deneyebilirsiniz.

 

 

1. İlk Önce Ne Yapmanız Gerektiğini Keşfedin

İşe kendinizi çözümleyerek başlamalısınız, çünkü ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilmezseniz kendinize siz bile yardım edemezsiniz. Zayıf yönlerinizi ve bunların nasıl geliştirilebileceğini keşfedin. Mutluluk becerilerinizi ve bunların nasıl geliştirilebileceğini öğrenin.

2. Kendinize Olan Güveni Artırın

Başarılı olacağınıza inanmıyorsanız, daha mutlu bir birey olmaya çalışmayın çünkü bunu başaramazsınız. Kendi mutluluğunuzu artırabilmemiz için öz yeterliliğimizin artırılması lazım. Bunun yapmanın en kolay yolu ise daha kolay becerilere başlamaktır. Hiç vakit kaybetmeden işe koyulun ve gerçekten hayatınızın değişeceğinden emin olacaksınız.

3. Kendinizi Nasıl Daha İyi Hissedeceğinizi Öğrenerek İlerlemenizi Hızlandırın

Daha yemek yapabilmek için matematiğe ihtiyacınız yoktur veya kilo vermek için gidip yabancı dil öğrenmenize. Daha mutlu olmak için olayla en yakından bağlantılı unsurlara odaklanarak başarı elde edebilirsiniz. Araştırmamda mutluluk ile ilgili doğrudan bağlantılı olan konu şudur: Doğru veya yanlış olsun kişinin kendi görüşleri.

4. Denge Oluşturun Ve Tükenmişlik Sendromunu Yenin 

İşinizden memnun değilseniz ve sürekli yorgunsanız daha mutlu hissetmeniz biraz zaman alacak. Çünkü sizin işten arta kalan zamanlarda yüksek enerjiye ihtiyacınız olacak.  Bu nedenle, öncelikle daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmak sizlere büyük ölçüde yardım etmiş olur.

5. Mutluluk İçin Bir Büyüme Zihniyeti Oluşturun 

Büyüme zihniyeti kendimizi değiştirebileceğimiz inancını ifade eder. Mutluluk için bir büyüme zihniyeti kurduğumuzda, mutluluğumuzu değiştirebileceğimize inanıyoruz. Bu çok önemlidir, çünkü mutluluğumuzu artırabileceğimize inanmazsak, denemeye bile zahmet etmeyiz. Şöyle bir söz vardır “Denemek başarmanın yarısıdır.”

6. Olumlu Anılar Oluşturun 

Beynimizdeki her bölge egzersizle güçlendirilebilir. Eğer beyinlerimiz, meydana gelen olumsuz şeyleri hatırlamakta gerçekten iyi ise, olumlu şeyleri hatırlamaktan sorumlu beyin bölgelerini güçlendirmek faydalı olabilir. Hadi bakalım jimnastik zamanı sizi en mutlu eden anı neydi? Yoruma bırakın.

Gözat»  Sosyal Medyayı Hekleyen Akıllılar

7. Sosyal Medya Kullanımına Ara Verin 

Facebook mutluluğumuzu olumsuz yönde etkileme eğilimindedir. Facebook’tan ara vermeyi seçerek – ya da sosyal medyayı kullanma biçimimizi değiştirerek – mutluluğumuzu artırabiliriz.

8. Düşünme Yönteminizi Değiştirin

Başımıza gelen her olaydan olumsuz dersler çıkarmak ve moralimizi bozmak bir süre sonra bizi bağımlı hale getirir. Bakış açımızı değiştirerek, hayatınızdaki faydaları ve pek çok iyi şeyi keşfetmenize şaşıracaksınız.

9. Daha Fazla Mutluluk İçin Daha Akıllıca Harcama Yapın

Para harcama yöntemimiz yaşamımızı şekillendiren en önemli etkenlerden biridir. Herkesin hayalinde lüks araba ve ev almak vardır, oysa bazen bir arkadaşa, sevgiliye eşe dosta alınan küçük bir hediye bizleri daha mutlu edebilir.

10. Nazikçe İletişim Kurun

Başkalarına karşı nazik olduğumuzda kendimizi daha iyi hissederiz. Başkaları için güzel şeyler yapabiliriz, empatik olabiliriz veya birbirimize saygıyla davranıp, en kötüsünü varsaymak yerine nazikçe iletişim kurabiliriz.

11. Duygularınızda Netlik Kazanın

Ne hissettiğinizi ya da neden hissettiğinizi bile bilmiyorsanız, hayatınızı nasıl ilerletir siniz? Daha mutlu olmak için duygularınızda netlik kazanmaya çalışın; Ne hissettiğinizi ve bu duygulara neyin neden olduğunu öğrenin.

12. Değerlerinizi Yaşayın

Kendinizi ve değerlerinizi keşfetmeye başladığınızda, sizi neyin mutlu edeceğini her zaman bildiğinizi keşfedebilirsiniz, ancak bunu yapmıyorsunuz. Daha mutlu olmak için değerlerinizi netleştirin, böylece kendi ilkelerinize ve değerlerinize göre hayatınızı özerk bir şekilde yaşayabilirsiniz.

13. İyiye Kulak Verin 

Kabul edelim ki, bazen hayat zor. Ancak iyiye dikkat ederek, bunun üstüne çıkıp daha esnek olabilirsiniz. İyiyi bulduğunuzda, anın tadını çıkarın ve zor zamanlarda bile mutluluğu korumak için yanınıza alın. Ya da gelecekte kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir zaman hakkında düşünmeyi deneyin.

 

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.