Dersim nedir bu isim nereden gelmektedir?

Dersim ismi geçmiş tarihte kullanılmış Kürtçe gümüş kapı Zazaca duvarlarla çevrili bölge anlamına olduğu rivayet edilmektedir. Burada yüzyıllar boyunca Alevi-Kızılbaşlar, Zazalar, Kürtler, Ermeniler ve Türkler bir arada yaşadılar. Bu nedenle burası kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Kaç yılında değiştirildi ve neden?

Bölgenin asıl adı Osmanlı döneminde Dersim idi. 19. yüzyılın ortalarından beri bir sancak idi ve Hozat’tan yönetiliyordu. Dersim adı 1935 yılında “Tunceli” ilan edildi. “Tunç gibi sağlam insanların yeri” anlamında üretilen bu isim Türkçe’ye daha uygun olduğu için tercih edildi. Ayrıca ile bağlı kazaların isimleri de değiştirildi. Pulur “Ovacık”, Qısle “Nazımiye”, Mazgert “Mazgirt”, Pulımıriye “Pülümür”, Pertage “Pertek” ve Xozat “Hozat” oldu.

Dersim isyanı nedir?

Dersim isyanı ya da Dersim ayaklanması yeni ismiyle Tunceli ilinde, 1937 yılında vuku bulan geniş kapsamlı bir isyandır. Bu isyanı bastırmak için Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlen harekat ise Dersim harekatıdır.

Komünist başkan seçimlerin ardından Tunceli ismini değiştirerek Dersim yapmak istiyor. Tunceli Belediyesi meclis toplantısından alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. Evrensel gazetesinin aktardığına göre, alınan kararlardan biri de belediye tabelasından Tunceli isminin çıkartılarak “Dersim” yapılması oldu.

Kararda, “Belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine, ‘Dersim’ ibaresinin yazılması görüşülmesi sonucunda: Kentimizin kültürünü, tarihini ve inanç biçimini yaşatmak adına, belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek, yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edildi” denildi.

Facebook Yorumları
Gözat»  Nusret'in Amerikalılara Ödettiği Uçuk Hesabın Ayrıntıları 😲

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.