Neden Haftanın Beş Günü Çalışıyoruz ?

Haftada beş gün, toplam 40 saatlik çalışma kurallarını ilk uygulamaya koyan şirketlerden bir tanesi FORD dur. Bu uygulama ile birlikte FORD işçilerin maaşlarına da günlük 5$ zam yapmıştır. Şirket yaptığı açıklamalarda haftada beş gün, günde 8 saat çalışmanın insanları hafta sonlarında ve akşam saatlerinde daha güzel vakit geçirmeye teşvik ettiğini söylüyordu.

Belli bir düzenle çalışmaya başlayan insanların daha fazla para harcayacakları da zamanın bölgesel şirketleri tarafından da öngörülmüştü. Nitekim çok çalışanlar daha çok kıyafete ihtiyaç duyacak, daha fazla yemek isteyecekler, akşamları daha iyi eğlenmek için barlara, restoranlara akın edecekleri de hesaplanarak bu işten herkesin karlı çıkacağı düşünülmüştü.

haftanin-bes-gunu

FORD bu uygulaması ile sadece hafta içi çalışıp hafta sonunda vakitlerini diledikleri gibi geçiren mutlu kişilerin çalıştığı departmanlarda daha fazla üretimin olduğunu, çalışanların şikayetlerinin azaldığını ve çalışanların memnun olduklarını da tespit etti. Ford’un bu uygulamasının, verimliliği yükselttiğini gören diğer şirketler de kısa zamanda aynı sistemi uygulamaya başladılar.

Ama günümüzde insanlar hafta sonları eğlencenin dozajını kaçırınca, aşağıdaki gibi hafta başına yorgun giren ve hafta sonuna doğru dinçleşen  bir neslin karikatürü ortaya çıkıyor. haftanin-gunleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.