Ana Sayfa Genel Steve Jobs Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Steve Jobs Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Dijital dünya çağını başlatan Steve Jobs, Apple’daki görevini bıraktıktan 6 hafta sonra; 56 yaşındayken pankreas kanserine yenildi. Teknoloji devi Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ölümünün üzerinden beş yıl geçti. İşte Jobs hakkında az bilinen gerçekler…

1- Steve Jobs Babası Suriyeli Abdulfattah Jandali

steve-jobs-babasiSteve Jobs’un babası Suriyeli bir Müslüman. Biyolojik babasının adı Abdulfattah Jandali. Biyolojik annesi ise bir Amerikalı olan Joanne Carole Schieble. Babası, annesiyle evlenmeyi reddedince Steve evlatlık olarak bir başka aileye verilmiş.

2- Jobs’un Hindistan Yolculuğu

stev-genclik
Jobs, 6 ay devam ettiği üniversitede hayatı pek hoşuna gitmedi, üniversiteyi bıraktı. Bir süre sokaklardan boş şişe toplayıp karnını doyurdu, ufak tefek işlerde çalışıp para biriktirdi ve Hindistan’a gitti. Hindistan gezisinde meditasyon yapmanın ve hayatı daha basit şekilde yaşamanın yollarını öğrenen Jobs’un dini Zen Budizm. Budizme inanarak kafasını kazıtıp ABD’ye döndüğünde artık ciddi bir şeyler yapması gerektiğinin farkındaydı.

3- Steve Jobs ve Blue Box Macerası (Mavi Kutu)

blue-box-steve-jobs-wozniakYakın arkadaşı Stephen Wozniak ile görüşüp Wozniak’nin annesi Esquire dergisinin 1971 yılına ait sayısında yer alan bir makaleyi oğluna göndermesi sonucunda Jobs ve Wozniak, “bedava telefon görüşmesi” fikrini bu makaleden öğrendi ve bunu mümkün kılan Blue Box adlı bir cihaz yaparak 6 bin dolar kazandı. Yaptıkları yasadışıydı. 100 Amerikan Doları karşılığında satın alınabilen bu kutular, telefon sistemlerini ‘hack’leyebilmek ve Dünya üzerindeki her hangi bir numarayı arayabilmek gibi özelliklere sahipti. Wozniak ve Jobs, ürettikleri mavi kutuyu kullanarak yaptığı ilk telefon görüşmesinde, Henry Kissenger taklidi yaparak Papa’yla konuşmak istemişti fakat başarılı olamamışlardı.

4- Steve Jobs Apple’dan neden atıldı ?

steve-appleHerkes Steve Jobs’un 1985 yılında Apple’dan atıldığını biliyor. Biraz daha araştıranlar ise Apple’ın sahibi John Sculley ve Steve arasında yaşanan bir takım problemlerden dolayı bu olayın yaşadığını öğrenebiliyor. Fakat aralarında yaşanan problemi çoğu kişi bilmiyor. Jobs performans olarak oldukça düşük olan Macintosh’un fiyatını düşürmek istedi ve reklam bütçesinin büyük bir bölümünün de Apple 2’den Mac’e kaydırılmasını teklif etti. Fakat Sculley bu teklifi reddetti. Düşük satış rakamlarının nedeninin Macintosh’un fiyatının değil, çokta etkileyici olmayan yazılımı olduğunu savundu. Sonra araları bozuldu ve haliyle Jobs, Apple’dan atıldı.

5-Steve Jobs Hippi Zamanları ve Aşk Acısı

ask-acisi-john-boaz-jobsSteve Jobs hippi zamanlarında folk müzik sanatçısı Joan Boaz ile beraberdi. Fakat Boaz, Jobs’un en sevdiği müzisyenlerden biri için Jobs’tan ayrıldı. Bu müzisyen Bob Dylan’dı.

6- Steve Jobs’un Evliliği

jobsun-evlilgiJobs, mahremini dışa yansıtmayı çok sevmiyor. Dolayısıyla da evliliği hakkında çok insan bilgi sahibi değildir. Magazin severler için; Steve Jobs, 18 Mart 1991’de, Kaliforniya’daki Yosemite Doğal Park’ında Laurene Powell Jobs ile evlendi. Çift, Steve hayatını kaybedene kadar da evli kaldı.

7-Jobs’un Uyuşturucu Alışkanlığı

6Gençlik yıllarında uyuşturucu bir hap türü olan LSD kullanmış ve bundan pişman olmamıştı. Bir kitap röportajında, ‘hayatımda yaptığım en önemli şeylerden biri, ikisi ya da üçü’ şekildeki yorumlarıyla herkesi şaşırtmayı başarmıştı. Ayrıca vefatından önce, LSD kullanmanın ona ‘farklı düşünme’ gibi bir ayrıcalık sağladığını belirtmişti.

8-Stev Jobs’un Pixar Macerası

pixarJobs, Pixar Animasyon Stüdyolarını 1986 yılında George Lucas’tan satın aldı. Pixar’ın 4 yıllık çalışma sonucunda beyazperdeye çıkardığı Toy Story adlı animasyon film 362 milyon dolar gişe yaptı. Walt Disney, Jobs’un 10 milyon dolara aldığı şirkete 7.4 milyar dolar teklif ettiğinde yanıtı tabiki “evet” oldu. Bu başarılar o dönemde yılda 800 milyon dolar zarar eden Apple’ın dikkatini çekti. Jobs, 1997’de yeniden şirketin başına geçmeye davet edildi. 2000 yılında bir kez daha CEO oldu.

Gözat» 

What Every one Ought To Know About German Mail Order Brides

9-Steve Jobs’un İlginç Takıntıları

9ATARI şirketinde çalışırken Jobs, hijyen takıntısı yüzünden çalışma saatlerini geceye aldırmıştı. Asla banyo yapmaz ve ofiste çıplak ayakla dolaşırdı.
Arabasını her zaman engelli park alanına park ederdi.
Mercedes SL55 AMG marka arabasını kullandığında hiçbir zaman plaka kullanmıyordu.
Jobs bir peskateryan. Bu da balık yiyor fakat başka hiçbir tür eti tüketmiyor anlamına geliyor.
Jobs, Steve Wozniak’a yalan söyledi… ATARI firması için ‘Breakout’u ürettiklerinde, projeden %50 pay alacaklarına dair anlaşmışlar. ATARI Jobs’a 5000$ vermiş fakat Jobs Wozniak’a ‘700$ verdiler’ dedi bu da Wozniak’ın 350$ alması anlamına geliyordu.

10- Öz Kızını Redetti

lisa
İlk çocuğunun babası olduğunu reddetti ve kısır olduğu yönüne bir açıklama yaptı. Anne, çocuğu yardım kuruluşlarından aldığı destekle büyütmek zorunda kaldı. Fakat daha sonra Lisa adındaki kızın, Jobs’un kızı olduğu ortaya çıktı.

11- Steve Jobs’un Apple Dönüşü

steve-jobs-geri-geldi90’lı yılların ortalarında Apple’a tekrar geri dönen Jobs, Apple’ın ilk bilgisayarlarını ve makinelerini Stanford Üniversitesi’ne bağışladı. Bunu nedeni ise yeni bilgisayarlara yer açmaktı. Ayrıca geçmişi silmek ve şirketi ‘sorunlu’ günlerinden sıyırıp geleceğe bakmak gibi nedenlerden de bu bağışı yaptığı, Jobs hakkında bilinen diğer bilgiler arasında.

12- Appledeki başarı hikayesi

ipadVe kısa süre sonra Apple’ın dünya sahnesinde ışıldamasına sebep olan iPod devrimine imza attı. Artık müzik dinleme alışkanlığı tamamen değişmişti. Ancak 2004’te dünyayı şoke eden açıklama geldi..

13-Steve Jobs Pankreas Kanseri olduğu ortaya çıktı

job-cancerJobs pankreas kanseriydi ve karaciğeri de iflas etmişti. Organ bekleme sırasında yıllar kaybetmemek için ABD’nin tüm eyaletlerinde evler aldı, şirketler kurdu tüm eyaletlerin listesine yazılarak beklediği karaciğere kavuştu. 3 yıl sonra bu kez cepte devrim yaratan iPhone ile sahneye çıktı.

14- Son Devrimi ve Jobs’un vedası

sonSon devrimini ise iPad ile yaptı ve son olarak 2011 Haziran’ında sahneye çıkıp Apple’ın yeni servisi iCloud’u (Bulut) tanıtmıştı. Ama Apple yükselirken o kötüye gidiyordu. Herkesi üzen mesajı 24 Ağustos’ta geldi. “Size görevlerimi yerine getiremeyeceğim zaman haber vereceğimi söylemiştim. O zaman geldi” dedi ve bıraktı.

15- Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Yaptı ve Gitti

stev-by-byYeniden yarattığı Apple 350 milyar dolarla dünyanın en değerli şirketi olmuştu. 8 milyar dolarlık servete ulaşan Jobs, 2011 yılında hayata gözlerini yumdu. Jobs için “Şimdi o bulutlara çıktı” yorumları yapıldı. Jobs öldüğü zaman Twitter’da tüm zamanların rekorunu kırdı. Hakkında saniyede 10 bin tweet atıldı. Her 10 kişiden 5’i onu konuştu ve halende dünyada bir çok insan bu deha adamı konuşuyor.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Facebook Yorumları

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

lidyabet giriş -

betitbet giriş