yolcu taşımacılığı yapan uçakalr neden beyaz renkli olur

Özellikle ticari şirketlerin beyaz renkli uçak almalarının 3 temel sebebi var;

1. Beyaz rengin diğer renklere oranla ısı avantajı sağlaması
2. Beyaz renkli uçaklarda gövdedeki kırık/çizik/çatlakların daha kolay fark edilebilmesi
3. Beyaz rengin daha az maliyetli olması

Beyaz renkteki ısı avantajı konusunu açıklayalım;

Hepimizin bildiği gibi beyaz renk, diğer renklere kıyasla mükemmel bir yansıtıcıdır, üstüne düşen neredeyse tüm ışığı geri yansıtır ve uçağın aşırı ısınmasını engeller. uçağın beyaz dışında bir renge boyanması halinde bu renk bütün ısıyı emer ve uçağın genleşmesine sebep olur. ancak beyaz renk ışığı yansıttığı için genleşme olmaz, en azından uçuşu tehlikeye atacak ölçüde genleşme olmaz. sadece uçuş için değil, uçak park halindeyken de beyaz rengin faydası görülür çünkü sıcak iklimlerde uçağın soğumasını kolaylaştırır.

Beyaz Renkli Uçaklarda Gövdedeki Çatlakların Kolay Fark Edilebilmesi

Uçakların periyodik bakımlarında ve uçuş öncesi kontrollerde ve uçuş sonrası kontrollerinde düzenli olarak kırık/çatlak/çizikler için kontrol edilir. Bu bakımlar, özellikle periyodik bakımlarda uçuş güvenliği için hayati bir önem taşımaktadır. Beyaz renk bu kırık/çatlakların fark edilebilmesi için en iyi renktir çünkü kırık/çatlak her zaman beyazdan daha koyu renk olacaktır. ayrıca yine beyaz renk, aşınma ve yağ sızıntısı gibi durumların fark edilebilmesine yardımcı olur. Ayrıca bir kaza durumunda da beyaz en kolay fark edilebilen renktir. özellikle gece vakti arama yapılırken. masmavi bir denize düşmüş beyaz uçak, diğer renklere göre daha kolay fark edilecektir.

Beyaz Renkli Uçakların Boyama Maliyetlerinin Daha Az Olması

Uçak boyamak hayli maliyetli bir iştir. iş gücü, para ve zaman gerektirir. (bir yolcu uçağının boyanması aşağı yukarı 2-7 gün sürer, ne kadar çok para o kadar kısa zaman) ve tabi bütün gövdeyi kaplayan boya uçağa ek ağırlık olarak biner, bu da uçuş maliyetini artırır. (komple uçak boyası aşağı yukarı 100 kg çekiyormuş.)

Gözat»  Nusret'in Amerikalılara Ödettiği Uçuk Hesabın Ayrıntıları 😲

Normalde renkli uçaklar, beyaz uçaklara göre daha ucuza satılır. uçağı alan şirket/kişi uçağı beyaza ya da kendi şirketinin renklerine boyatmak isteyecektir ki bu da satış fiyatını düşürür, sonuçta ek masraf var uçakta.

Beyaz renkli uçakların diğer renkteki uçaklara göre bir diğer avantajı ise beyaz rengin solmaması. Uçaklar yüksek irtifalarda farklı atmosfer şartlarına maruz kalır, bu şartlardan dolayı renkli uçakların renkleri solar ve bu da estetik görüntüyü korumak için uçağı daha sık boyatma gerekliliği doğurur, maliyet artar. (komple uçak boyası 30.000 – 70.000 $ arası değişiyor. Uçağın 2-7 gün hangarda yatması da bu işe ekstra maliyet bindirimi yapacaktır.)

Bu yazıyı okuduktan sonra eğer sizin bir havayolu şirketiniz olsaydı uçaklarınızı hangi renge boyardınız ? Çoğu kişinin beyaz dediğini duyar gibiyim ama tüm avantajlara rağmen uçaklarını farklı renklere boyatan şirketler de yok değil tabiki, işte bu şirketlerden bir kaçı;

Air Jamaica

Uçaklar Neden Genellikle Beyaz Renkli Olur?

Air Thaiti Nui

Mango

Siberia S7 Airlines

Wizzair

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.