Zayıflatan Çaylar Hibiscus Çayı
Zayıflatan Çaylar Hibiscus Çayı

Bahsedeceğimiz zayıflatan çaylar, kişinin sağlığında belirgin bir iyileşme sağlayabilen şaşırtıcı besin ögeleri ile yüklü bitkisel çaylardır. Kilonuzu azaltmanıza yardımcı olacak ideal çayların bir listesini sizlerle paylaşacağız, bu listedeki zayıflatan çaylar sizin, kendinizi çok iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Zayıflatan Çaylar konusuna girmeden önce çaylar hakkında birkaç faydalı bilgiyi sizlerle paylaşalım; Tarihsel kanıtlar, Çin’de Tang Hanedanlığı (618- 907) döneminde çayın lezzetini korumak için, çayın saklanmasında kare kağıt torbaların kullanıldığını göstermektedir.

Hızlı yaşam tarzı ve cazip reklamlar aşırı şeker ve zararlı kimyasallar içeren içecekler tüketmemiz için bizi teşvik etmektedir. Gazlı veya şekerli içecekler tüketmek sonunda sağlığımızı ciddi şekilde etkiler. Bitkisel çaylar aynı zamanda çok düşük kalorilidir. Bu çaylarda bulunan sağlıklı doğal maddeler metabolizma hızını hızlandırmak ve hızlı kalori yakılmasını sağlamaya yardımcı olur.

Eğer gazlı ve yüksek kalorili şekerli içecekler yerine bitkisel çaylar tüketmeye başlarsanız, birkaç ay içinde kesinlikle istediğiniz kilo kaybı hedefine ulaşabilirsiniz. Günde 3-4 bardak bitki çayı içmeniz faydalı olacaktır. Bu sıvı alımını arttırır, günlük kalori alımını azaltır ve bunun bir sonucu olarak iştah da azalmaktadır. Dahası kişinin enerji düzeyini arttırırlar ve bireylerin güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlarlar.

1. Zayıflatan Çaylar Ebegümeci Çayı (Hibiscus):

Zayıflatan Çaylar Hibiscus Çayı
Zayıflatan Çaylar Hibiscus Çayı

“Hibiscus sabdariffa” çiçeğinin kıpkırmızı veya derin eflatun renkli yaprakları ve çanak yapraklarının demlenmesi ile yapılmaktadır. Asya, Afrika ve Karayip ülkelerinden insanlar çeşitli rahatsızlıkları için bu bitkiyi kullanmaktadır. Çay kırmızı renklidir ve kızılcığa biraz benzer mayhoş bir lezzeti vardır. Hem sıcak ve hem de soğuk tüketilebilir.

Bu çay C vitamini, mineraller, flavonoidler ve antioksidanlar ile doludur. İçine şeker ilave etmediğiniz sürece fit görünümünüzü korumanıza yardımcı olacaktır. Kalorisi çok düşüktür ayrıca kafein içermez. Toplam kolesterolü, trigliseridi ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya kötü kolesterol) düşürmeye yardımcı olur ve bu da şeker hastaları için çok iyidir. Vücuttaki fazla sıvılardan ve toksinlerden kurtulmaya yardımcı idrar söktürücü ve müshil özellikleri sergiler. Bu enerji seviyelerini ve performansı artırmaya yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ebegümeci çayı, karbonhidrat ve nişasta emilmesinde yardımcı olan bir enzim olan amilaz üretimini inhibe eder. Karbonhidratların emiliminin azalması kilo kaybına yardımcı olur. Günde dört bardak sindirimi geliştirmeye ve metabolizma hızı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

2. Zayıflatan Çaylar Yeşil Çay:

Zayıflatan Çaylar Yeşil Çay
Zayıflatan Çaylar Yeşil Çay

Yeşil çay, “Camellia sinensis” yapraklarından elde edilir. Bu mayalanmış çay değildir. Çin kökenlidir ancak dünyanın hemen hemen her yerinde artık popüler hale gelmiştir. Bu gün çeşitli markalar farklı varyasyonlar ile bu çayı üretmektedir.

Doğrudan metabolizma hızını yükseltmemesine rağmen, içinde bulunan polifenoller ve kafein termojeneze (ısı üretimine) neden olur ve bu da yağ oksidasyonunu hızlandırır. Bu etki kalp hızını artırmadan metabolizma hızını arttırır. Hücreleri hasardan koruyan antioksidan polifenoller bakımından zengindir. USDA verilerine göre, 6 ons demlenmiş yeşil çay metabolizma hızını arttırarak kilo kaybı teşvik eden yaklaşık 235 miligram “kateşinler” içerir. Çay çok işlenmediği zaman doğal besin ögeleri işleme sırasında kaybolmaz. Araştırmacılar bu çayda bulunan EGCG elementinin metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermeye yardımcı olabileceğine katılıyor.

Gözat»  Vücudunuzu Yenileyecek Detoks Suyu Tarifleri

3. Zayıflatan Çaylar Yerba Mate Çayı:

Zayıflatan Çaylar Yerba Mate Çayı
Zayıflatan Çaylar Yerba Mate Çayı

Bireyin metabolizma hızını %10 oranında artırmaya yardımcı bir Güney Amerika geleneksel içeceğidir. Çobanpüskülügiller ailesine ait “llex paraguariensis” denilen bir bitkiden elde edilir. Bitki Paraguay, Arjantin, Güney Brezilya ve Uruguaya özgüdür. Çay mate yapraklarının sıcak suya batırılması ile hazırlanır. Bazen içine nane veya narenciye kabuğu da eklenir. Genellikle sıcak tüketilir ancak soğuk veya buzlu da tüketilebilir.

Yerba mate kafein, theobromine ve teofilin denilen üç ksantin içerir. Çay, kahve ve çikolatada bulunan bu üç bileşen yumuşak kas dokusunun gevşemesini teşvik etmektedir ve kalp işlevselliğini artırmaya yardımcı olur. Bu içecek potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller açısından zengindir. Bir çok vitamin ve mineral, amino asit ve bir çok antioksidan ile doludur. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Çay LDL (kötü kolesterol) azaltmaya ve HDL( iyi kolesterol) arttırmaya yardımcı olur böylece kalp-damar hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda az miktarda tanen de içermektedir.

Güney Amerika’nın “Aché Guayakí” kabilesine mensup insanlar yüzyıllar boyunca Yerba Mate çayı kullanmışlardır. Zihni uyardığına, iştahı azaltmaya yardımcı olduğuna ve yaşlanma sürecini yavaşlattığına inanılmaktadır. 2009 yılında yayınlanan bir çalışma raporlarına göre, Yerba Mate çayının farelerde çeşitli obezite ile ilişkili genlerin ifadesini düzenlediği görülmüştür ve obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini düşünülmektedir.

4. Zayıflatan Çaylar Yaban Mersini Çayı:

Zayıflatan Çaylar Yaban Mersini Çayı:
Zayıflatan Çaylar Yaban Mersini Çayı:

Yaban mersini meyvesinden yapılan Yaban mersini çayı, yiyecek isteğini azaltmaya yardımcı olur. Oldukça fazla C vitamini içermektedir ve antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Antosiyanositler bu meyvede bulunan anahtar bileşiklerdir, güçlü kan damarı duvarları inşa edilmesini sağlar ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu çay yağlardan ve vücutta mevcut tüm diğer kirliliklerden kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca kan şekerini sabit kalmasını sağlar ve ateroskleroz riskini azaltmaktadır.

Müthiş Bilgi Sağlık Facebook Sayfamız

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız !
Lütfen isminizi buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.